Czym się zajmuje otologia i jakie schorzenia leczy

Otologia jest jednym z działów nauk medycznych w ramach otolaryngologii. Dział ten zajmuje się w szczególności diagnozowaniem oraz leczeniem wszelkiego rodzaju chorób związanych z narządami słuchu, a także równowagi. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i poznać zakres pracy takiej osoby jak otolog.

Zakres otologii


Otologia jest jednym z działów laryngologii. Z całą pewnością można stwierdzić, że słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów u każdego człowieka, ponieważ wspomaga codzienne funkcjonowanie. Dlatego osobna dziedzina, które zajmuje się leczeniem oraz diagnozowaniem chorób związanych z narządem słuchu jest niezwykle potrzebna. Narząd słuchu składa się z wielu elementów. Wśród nich można wymienić ucho wewnętrzne, środkowe oraz zewnętrzne. Problemy z jedną częścią narządu słuchu mogą powodować pewne dolegliwości, które w ogólny sposób będą wpływały na funkcjonowanie słuchu człowieka. Dlatego warto o nie w szczególny sposób zadbać. Zobacz także zapalenie zatok

zatkane ucho

Kim jest otolog?


Osobą, która pracuje w dziedzinie otologii jest lekarz specjalista otolog. Zajmuje się on konkretnie leczeniem wszelkiego rodzaju schorzeń związanych z narządem słuchu oraz równowagi. Jego wiedza odnośnie tych chorób jest dużo bardziej zaawansowana niż wiedza posiadana przez zwykłego lekarza otolaryngologa, który jedynie ogólnie specjalizuje się w leczeniu tego rodzaju schorzeń. W medycynie można znaleźć bardzo wiele dziedzin, z których jedna może w niekorzystny sposób wpływać na drugą. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli potrzebujemy konsultacji z lekarzem.

Zobacz także: Pulsowanie w uchu

Kiedy warto iść do otologa?


Do takiego lekarza jak otolog warto się udać w kilku przypadkach. Przede wszystkim są one związane z występowaniem różnego rodzaju dolegliwości w obrębie narządu słuchu lub równowagi. Wśród nich można przede wszystkim wymienić szumy oraz piski w uszach, a także problemy ze słyszeniem. Oprócz tego nieprawidłowe mogą być również zaburzenia równowagi, a także bolesność w okolicy uszu oraz uczucie zatkanego ucha. Do lekarza należy się również udać w przypadku dostania się ciała obcego do narządu słuchu. Może cię zainteresuje także przyczyny zatkanego ucha

Choroby leczone przez otologa

choroby zatok


Otologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem bardzo wielu schorzeń związanych z narządem słuchu oraz równowagi. Wśród nich można wymienić takie problemy zdrowotne jak na przykład bóle i stany zapalne uszu różnego pochodzenia, ale także pojawienie się urazów w okolicy tej części ciała. Dodatkowo warto się skonsultować z lekarzem w przypadku doświadczania pisków i szumów usznych, a także podczas odczuwania braku słuchu.

Najczęstsze schorzenia


Otologia zajmuje się leczeniem bardzo wielu schorzeń, spośród których niektóre pojawiają się niezwykle często. Wśród najczęściej leczonych przypadłości przez specjalistę otologa można przede wszystkim wymienić wysiękowe zapalenie ucha środkowego, perforację błony bębenkowej, a także wszelkiego rodzaju stany zapalne oraz bóle uszu pochodzenia wirusowego, bakteryjnego czy też grzybicznego. Oprócz tego problemy z narządem słuchu pojawiają się także po przebyciu różnych urazów, dlatego warto na to zwrócić uwagę.

Może Ci się również spodoba