jak wybrać trenera personalnego
Sport

Jak wybrać trenera personalnego?

Wybór trenera personalnego jest szalenie ważny dla każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z siłownią. Dobry trener personalny może sprawić, że dotąd znienawidzony sport i aktywność fizyczna staną się naszym nowym hobby. Jednakże, nie chodzi tylko o to, aby szybko się nie zniechęcić do treningów, ale i o to, aby mogły one być przyjemnością i nie doprowadziły nas do kontuzji. Czym wobec tego się kierować, aby nie żałować swojego wyboru? 

Trener z odpowiednim doświadczeniem

W pierwszej kolejności warto poszukać takiego trenera, który ma już na swoim koncie co najmniej kilka lat doświadczenia, a także posiada określone kwalifikacje. Dzięki temu zyskujemy pewność, że taka osoba wie co robi, a ułożony plan ćwiczeń naprawdę jest poparty posiadaną wiedzą sprawdzoną w praktyce. Takiej osobie łatwiej jest zaufać i prościej też o motywację do ćwiczeń. Oczywiście, są trenerzy, którzy specjalizują się w określonych rodzajach treningu, na przykład ich pasją jest fitness albo też trening siłowy. Jeśli więc od początku mocno nastawiamy się na określony typ treningu – także i to warto uwzględnić podczas poszukiwania trenera personalnego.

Odpowiednia energia i właściwe podejście

Oczywiście, nie bez znaczenia jest zarówno wygląd trenera oraz to, w jaki sposób prowadzi swoje treningi. Na pewno powinna to być osoba energiczna i pozytywnie nastawiona, która w razie konieczności będzie umiała nas zmotywować do osiągnięcia danego celu. Podstawową kwestią jest natomiast to, czy faktycznie taka osoba jest wysportowana i swoją sylwetką świadczy o pasji do sportu. Często też mówi się, że osiągnięcia sportowe takiej osoby są równie ważne co jej wiedza oraz kwalifikacje.

Osoba, która wie, w jaki sposób pomóc nam osiągnąć cel

To, co jest bardzo ważne już na samym starcie takich treningów to wykonanie pomiarów wstępnych i to, czy zostaną one przeprowadzone na samym początku sporo może nam powiedzieć o wybranym przez nas trenerze. Razem z takimi pomiarami jak waga czy ilość tkanki tłuszczowej konieczny jest też profesjonalny wywiad. Podczas takiej rozmowy trener personalny może wysondować po pierwsze – czy lubimy sport i czy sprawia on nam przyjemność czy też decydujemy się na treningi tylko po to, aby osiągnąć określony cel.

Kolejną sprawą jest cel sam w sobie – a więc to, do czego dążymy, co chcielibyśmy uzyskać i w jakim czasie. Dzięki takiej rozmowie trener może rozpocząć przygotowanie dla nas planu ćwiczeń, może dobrać ich rodzaj, intensywność, a także częstotliwość treningów.

Ważne też, aby trener personalny kontrolował każdy nasz trening, doradzał co możemy zmienić w sposobie wykonywania ćwiczeń i korygował błędy. Tylko dzięki takiej postawie przedstawiony na starcie plan będzie można zrealizować. Z resztą – własnie o to chodzi – nawet jeśli dany trener jest oblegany i ma pod swoją pieczą wiele osób – zawsze powinien w stosunku do każdej z nich zachować indywidualne podejście i monitorować postępy. Z takiego treningu na pewno będziemy zadowoleni i być może będziemy zmotywowani do tego, aby stawiać sobie coraz to nowe cele.

You may also like...