Sport

Unihokej – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Unihokej (ang. floorball) jest dyscypliną sportową przypominająca klasyczny hokej na lodzie. Jest jednak mniej brutalny, ale równie emocjonujący. Choć jest najbardziej popularny w Szwecji, Finlandii czy Szwajcarii, to w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warto więc sport ten bliżej poznać.

Unihokej – zasady gry

Jak już zostało wspomniane, unihokej przypomina tradycyjny hokej, z tą różnicą, że rozgrywany jest na hali, a nie na lodzie. Poza tym zawodnicy posługują się specjalnymi do unihokeja kijami, a gumowy krążek został zastąpiony plastikową piłeczką. W skład drużyny unihokeja może wchodzić 6-20 zawodników, z czego na boisku (o wymiarach 40×20 m) rywalizuje 5, ale nie ma ograniczeń co do ilości ich zmian.

Mecz unihokeja trwa 60 minut i jest prowadzony przez 2 sędziów. Poza tym mecz jest podzielony na trwające po 20 minut 3 tercje, po których następują 10 minutowe przerwy. Zasady gry są bardzo proste – oczywiści wygrywa drużyna, która zdobędzie jak najwięcej bramek.

Warto również podkreślić, że w przypadku unihokeja prowadzenie piłeczki musi odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą blendy (końcówki) kija. Niedozwolony jest kontakt piłki z rękami, nogami czy głową. Jedyny dopuszczalny kontakt piłki z ciałem dotyczy sytuacji przechwycenia wysoko lecącej piłki. Z kolei kontakt z zawodnikiem może odbywać się jedynie bark w bark bez blokowania i popychania. Ponadto kij do unihokeja podczas rozgrywki powinien mieć kontakt jedynie z piłką oraz podłożem. Niedozwolone jest blokowanie rywalowi dostępu do piłki bądź podbijanie jego kija. Za złamanie przepisów gry zawodnik może zostać przez sędziego ukarany wykluczeniem z gry na 2-5 minut. W unihokeju bramkarze nie używają kijów oraz mogą łapać i odbijać piłkę rękami, o ile odbywa się to w polu bramowym. Poza tym bramkarze są wyposażeniu w odpowiedni strój z ochraniaczami na nogi i tułów kasku oraz kask.

Unihokej – niezbędny sprzęt

Jak każdy sport unihokej do gry wymaga odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. Są to:

– bramki do unihokeja o 1,6 m szerokości, 1,15 wysokości i 65 cm głębokości;
– siatki na bramki do unihokeja;
– kije do unihokeja – z odpowiednio wyprofilowanymi blendami o różnej długości i sztywności by każdy zawodnik mógł je do siebie dopasować, ponieważ od tego zależy komfort gry (prowadzenie piłeczki i oddawanie strzałów);
– wymienne blendy;
– plastikowe piłeczki – o średnicy 72 mm z 26 otworami o wadze 23 g.

Unihokej – odmiany

Wyróżnia się kilka wariantów unihokeja, które nieco różnią się o jego klasycznej wersji. Są to następujące odmiany:

– swiss floorball – popularna w Szwajcarii, gdzie mecz trwa 2 tercje po 15-20 min., a zawodników jest 3 w każdej drużynie;
– freebandy – wyróżnia się tym, że nie ma ograniczeń co do dozwolonej wysokości, na jaką można unieść kij; poza tym bramki są nieco wyżej umieszczone, a zawodnicy dysponują kijami mogącymi przenosić piłki;
– streetbandy – popularna w Szwecji, gdzie w turnieju bierze udział 3 zawodników w każdej drużynie, bez bramkarzy z nieco mniejszymi bramkami.