zapalenie wsierdzia
Zdrowie

Zapalenie wsierdzia – przyczyny, objawy, leczenie

W ostatnim czasie bardzo wiele osób ma duży problem z sercem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest między innymi nieodpowiednia dieta, jak również zbyt mało ruchu. Jednakże choroby związanie właśnie z tym narządem mogą pojawiać się także w przypadku genetycznego obciążenia. Zatem na jakie schorzenia związane z sercem jesteśmy najczęściej narażeni?

Zapalenie wsierdzia coraz bardziej popularne

Zapalenie wsierdzia to bardzo poważna choroba, która obejmuje stan zapalny błony wyściełającej jamę serca. Niestety coraz więcej osób w ostatnim czasie zmaga się z tą dolegliwością. Jest to bardzo poważne schorzenie, które może prowadzić między innymi do niewydolności serca. Nie powinniśmy także zapominać, że na skutek zapalenia wsierdzia może pojawić się niewydolność ośrodkowego układu nerwowego, jak również sepsa.

Przyczyn zapalenia wsierdzia może być kilka. Jedną z nich jest między innymi bakterie obecne w naszym organizmie. Jak pokazują najnowsze badania, aż w 90% różnego rodzaju grzyby, a także chlamydie czy mykoplazmy mogą być odpowiedzialne za taki stan zapalny. Znacznie rzadziej zapalenie wsierdzia w organizmie człowieka może pojawić się na skutek infekcji, po przebytych zabiegach stomatologicznych. Infekcyjne zapalenie wsierdzia jest także bardzo poważną odmianą tej choroby. Zatem jakie są jej najbardziej powszechne objawy?

Objawy zapalenia wsierdzia

Do klasycznych objawów zapalenia wsierdzia zalicza się między innymi podwyższona temperatura, jak również wzmożona potliwość czy też ogólne osłabienie organizmu, a także bóle mięśni i stawów. Jest to początkowe stadium, dopiero później mogą pojawić się objawy takie jak przykładowo dreszcze oraz gorączka, a także nocne poty. Pacjenci skarżą się także na duszność, kaszel oraz ogólne osłabienie i silny ból w klatce piersiowej. Objawów tych nie wolno bagatelizować i zgłosić się do lekarza kardiologa. Lekarzy z dużym doświadczeniem znajdziesz na https://www.cmpromed.pl/kardiologia/

Leczenie zapalenia wsierdzia

Leczenie tego typu schorzenia jest złożone. Pacjent jest zmuszony przejść antybiotykoterapi w szpitalu. Zazwyczaj trwa aż do 6 tygodni, w trakcie których chory musi pozostać w placówce. Jeżeli leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, konieczna jest operacja.

Zdecydowanie problemy z sercem ma coraz więcej osób. Należy pamiętać, że jest to bardzo złożony narząd, bez którego nasz organizm nie może funkcjonować. Serce jest bardzo narażone między innymi na długotrwały stres, jak również na brak aktywności fizycznej, nieodpowiednią dietę bądź też nawet liczne bakterie, przedostające się do naszego organizmu. Bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu może okazać się między innymi bakteryjne zapalenie wsierdzia. Należy bardzo dbać o swój organizm i jeżeli tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy tej choroby, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

Możesz również polubić…