Choroba Gravesa Basedowa to jedna z najczęściej diagnozowanych obecnie chorób tarczycy. Ma ona podłoże autoimmunologiczne i objawia się przede wszystkim kołataniem serca, wytrzeszczem oczu oraz ogólnym osłabieniem. Warto się nieco o niej dowiedzieć, ponieważ nieleczona może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia.
Główne predyspozycje
Kto w pierwszej kolejności powinien zainteresować się nieco większą ilością wiedzy na temat tej choroby z uwagi na większe zagrożenie jej powstania? Kto jest przede wszystkim predysponowany do tego, aby zachorować na chorobę Gravesa Basedowa?
Choroba ta najczęściej pojawia się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, w zdecydowanej większości u kobiet. Wpływają na nią przede wszystkim predyspozycje genetyczne, dlatego też, jeśli ktoś z rodziny wcześniej miał ją zdiagnozowaną, istnieje spore ryzyko, że pojawi się ona również u innych członków rodziny. Przyczyniać się do jej powstawania może również nadmierny stres, palenie tytoniu, a także duże ilości dostarczanego do organizmu jodu, najczęściej w pożywieniu.
Jakie są przyczyny powstawania?
Kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć w zakresie choroby Gravesa Basedowa, jest to, jakie są przyczyny jej powstawania. Co konkretnie dzieje się w ludzkim organizmie, że mowa jest o obecności w nim takiej przypadłości?
Jeśli we krwi danej osoby znajduje się za mała ilość hormonów wytwarzanych przez tarczycę, dochodzi do zwiększenia produkcji hormonu odpowiedzialnego za stymulację pracy tarczycy. W przypadku zdrowego organizmu istnieje równowaga pomiędzy ilością potrzebnych hormonów z tarczycy a tym, ile ona ich faktycznie produkuje. Przy chorobie Gravesa Basedowa równowaga ta jest zaburzona i tarczyca wykazuje nadczynność, produkując nadmierną ilość hormonów.
Choroba Gravesa Basedowa objawy
Czym konkretnie objawiać się może ta choroba? Jakie widoczne skutki dla organizmu będzie ona przynosiła? W przypadku choroby Gravesa Basedowa ma się do czynienia z klasyczną triadą objawów w zakresie tyreotoksykozy, orbitopatii tarczycowej oraz dermopatii. Co to oznacza?
Wystąpić w tym wypadku mogą ogólne objawy organizmu, takie jak nietolerancja ciepła, drżenie mięśni dłoni, silne pocenie się czy też utrata masy ciała pomimo dużego apetytu. Co więcej, pojawić się mogą takie objawy jak wysunięcie gałek ocznych, czyli tzw. wytrzeszcz, zwiększone ciśnienie oczu, a także upośledzenie mięśni oka. Dodatkowo bardzo często pojawia się pogrubienie skóry oraz obrzęk na powierzchni piszczeli.
Czy choroba Gravesa Basedowa jest uleczalna?
Zasadne jest w przypadku takiej choroby pytanie, czy jest ona uleczalna i co można konkretnie zrobić, jeśli zostanie ona zdiagnozowana. Jakie są w tym wypadku rokowania na poprawę zdrowia?
Jak się okazuje, jest to choroba nieuleczalna, której leczenie polega na łagodzeniu jej objawów. Podstawą jest przyjmowanie leków obniżających produkcje hormonów przez tarczycę. W skrajnych przypadkach, gdy leczenie farmakologiczne nie zdaje rezultatu, podaje się radioaktywny jod w celu zniszczenia tarczycy lub też następuje interwencja chirurgiczna i jej wycięcie.