psychoterapeuta, psychiatra czy psycholog
Psychologia

Psycholog, Psychoterapeuta a Psychiatra

Co robią psychologowie, psychiatrzy i psychoterapeuci? Ci specjaliści pomagają osobom, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Zapewniają poradnictwo i terapię tym, którzy tego potrzebują, aby pomóc im wejść na ścieżkę uzdrowienia. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma do czynienia z problemem zdrowia psychicznego, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego specjalisty. 

Czym się zajmuje psycholog

Jeśli nigdy wcześniej nie widziałeś psychologa, możesz się zastanawiać, co robi. Wbrew powszechnemu przekonaniu psychologowie robią znacznie więcej niż tylko doradzają osobom z problemami zdrowia psychicznego. W rzeczywistości mogą pomóc w szerokim zakresie problemów, od rodzicielstwa i relacji po stres w pracy i strategie radzenia sobie. Więc jeśli czujesz się przytłoczony lub utknąłeś w rutynie, warto rozważyć rozmowę z psychologiem. Mogą zaoferować bezstronne porady i wsparcie, aby pomóc Ci wrócić na właściwe tory.

Z jakimi problemami do psychologa?

Do psychologa możesz zwrócić się po pomoc z problemami życia codziennego, jak np. problemy w życiu rodzinnym, problemy w pracy, jeśli potrzebujesz opinii na temat poziomu inteligencji lub osobowości. Psycholog nie może prowadzić psychoterapii ani leczenia farmakologicznego.

depresja

Czym się zajmuje Psychoterapeuta

Ludzie często myślą o psychoterapii jako sposobie radzenia sobie z problemami osobistymi, takimi jak związki czy depresja. Chociaż to prawda, psychoterapia ma również wiele innych, mniej znanych zastosowań. W szczególności psychoterapia może być wykorzystywana do pomocy ludziom w radzeniu sobie z różnymi schorzeniami psychicznymi. W tym artykule omówimy niektóre sposoby wykorzystania psychoterapii w leczeniu schorzeń psychicznych, a także zwrócimy uwagę na korzyści płynące z zastosowania psychoterapii w tym kontekście.

Zobacz także: Czym jest pewność siebie.

Z jakimi problemami do psychoterapeuty?

Psychoterapeuta może pomóc Ci z problemami zaburzeń psychicznych jak i innymi problemami, które negatywnie wpływają na życie:

  • depresja,
  • zaburzenia odżywiania ( anoreksja, bulimia),
  • stany lękowe,
  • uzależnienia (od alkoholu, narkotyków, hazardu czy internetu),
  • toksyczne relacje,
  • napady złości,

Czym zajmuje się psychiatra

Chociaż psychiatra kojarzy się najczęściej z leczeniem chorób psychicznych, to jednak jego działania są o wiele szersze. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych, ale też zdrowym rozwojem pacjentów oraz profilaktyką. Psychiatra to również członek zespołu terapeutycznego, który planuje i monitoruje proces leczenia. Warto wiedzieć, że psychiatra może także pomagać w problemach natury emocjonalnej czy społecznej. Jednak najważniejsza rola psychiatry polega na diagnostyce i leczeniu chorób psychicznych – tych poważnych i tych łagodniejszych. To bardzo odpowiedzialna praca, wymagająca specjalizacji oraz szerokich kompetencji medycznych. Psychiatra musi być doskonałym fachowcem oraz dobrym diagnostą, a także potrafić stawiać trafne diagnozy i skutecznie leczyć pacjentów. Dlatego też taka specjalizacja cieszy się dużym poważaniem w społeczeństwie. Psychiatra posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich, recept i skierowań np. na leczenie szpitalne czy terapie odwykowe.

Z jakim problemem do psychiatry?

Do psychiatry należy zgłosić się między innymi z takimi problemami jak:

Chociaż istnieją pewne podobieństwa w pracy psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, istnieją również istotne różnice. Ważne jest, aby zrozumieć te różnice, szukając pomocy w kwestiach zdrowia psychicznego. Jeśli nie masz pewności, który typ specjalisty może najlepiej pomóc w rozwiązaniu Twoich problemów, porozmawiaj ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny w celu uzyskania wskazówek. Ostatecznie najważniejszą rzeczą jest zwrócenie się o pomoc, jeśli zmagasz się z trudnościami. Dziękuję za przeczytanie!

Możesz również polubić…