siłownia zewnętrzna
Sport

Trening na powietrzu. Zalety ćwiczeń na siłowni pod gołym niebem

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, a ten, wykonywany na świeżym powietrzu nie ma równych. Podczas wysiłku fizycznego wzmacniamy nie tylko mięśnie szkieletowe, ale i nasze serce, układ krążenia, płuca i wiele, wiele innych. Poprawiamy nawet stan naszego mózgu, ponieważ w czasie ruchu i ćwiczeń nasz mózg zaczyna wydzielać endorfiny, nazywane potocznie – nie bez powodu – hormonami szczęścia.

Jaki sport uprawiać na zewnątrz

Co można zatem robić na powietrzu aby wykonać odpowiedni dla siebie, funkcjonalny i satysfakcjonujący trening? Dostępne są w większości miast orliki z bieżniami, (biegać też można po okolicznych polach czy obrzeżach miasta) czasem dostępne są tory dla rolkarzy na powietrzu, można skoczyć na rower, a nawet czasem wystarczy kawałek równego terenu, żeby przerobić w spokoju relaksującą sekwencję jogi. Jeżeli jednak nadal nam mało wrażeń, coraz więcej miast zaczyna tworzyć na stosunkowo niewielkiej powierzchni siłownie zewnętrzne, czasami nazywane „siłownią pod chmurką”.
Taka siłownia zewnętrzna to rozwiązanie praktycznie dla każdego – od nastolatka, chcącego wyrobić sobie nienaganną rzeźbę, aż po osoby starsze! Tak jest, seniorzy również mogą być aktywni – nawet powinni! – a urządzenia dostępne na takiej siłowni są dostosowane do użytkowników w taki sposób, abyśmy nie zrobili sobie krzywdy i czerpali jak najwięcej.

stretching
Streching

Siłownia zewnętrzna- trenuj na powietrzu

Zdecydowana większość urządzeń, jakie znajdziemy na zewnętrznej siłowni polega na wykorzystaniu masy własnego ciała do ćwiczeń. Dziedzina sportu, która przyjmuje ideę wykorzystania jedynie obciążenia własnego ciała do wykonywania ćwiczeń nazywa się kalistenika. Takie podejście do dbania o swoją formę jest najzdrowsze i stosunkowo najbezpieczniejsze dla naszego organizmu, ponieważ nie powoduje przeciążeń – w porównaniu do ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem obciążeń typu ciężkie hantle czy sztangi.
Urządzenia z siłowni na powietrzu są również bardzo proste w obsłudze, a niektóre z ćwiczeń, które można na nich wykonywać są banalnie proste – to oznacza, że nawet osoby, które są zdania, że zupełnie nie mają kondycji i formy mogą z nich śmiało korzystać i wzmocnić swoje ciało.

Urządzenia na siłowni zewnętrznej

Jakie konkretnie urządzenia znajdziemy na siłowni zewnętrznej? Wszystko zależy od tego, co wybiorą projektanci takiego obiektu. Dostępnych jest ogrom rozmaitych urządzeń, jednak do najbardziej powszechnych należą:

  • Wyciąg górny – krzesełko z dźwignią, którą podciągamy swoje ciało. Bez obaw! „Podciąganie” może budzić niepokój, ale wystarczy spróbować, żeby przekonać się, że to nic szczególnie trudnego. Dostępne są też rodzaje takiego wyciągu, w którym nie podciągamy się, a wypychamy do góry.
  • Narciarz/Orbitrek – dokładnie na takiej samej zasadzie jak orbitreki w domach. Na dwóch platformach kładziemy nogi, na dźwigniach ręce, i pociągając za dźwignie – poruszamy nogami.
  • Twister – obrotowe koło, na którym stajemy obydwiema nogami. Rękami łapiemy za poręcz. Zasada ćwiczenia to skręty bioder, jednak należy uważać żeby nie wykręcać się zbyt mocno i gwałtownie.

Teraz coś dla aktywnych zaawansowanych:

  • Poręcz równoległa – dosłownie równoległa poręcz, za którą chwytamy obiema rękoma od góry, Ćwiczenie polega na ugięciu nóg, i z wyprostowanych rąk opuszczamy ciało w dół, a następnie podciągamy do góry.
  • Drążek uniwersalny – do podciągania różnego rodzaju – podchwytem, nadchwytem, muscle up i tak dalej.
  • Drabinka – do wspinania, podciągania.
  • Ławka prosta – do brzuszków, ćwiczeń wzmacniających plecy, do odpoczynku…

Na siłowni zewnętrznej na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Aby zachować bezpieczeństwo, przy takiej siłowni powinna być umieszczona tablica informacyjna, a przy urządzeniach sposób korzystania z nich. Należy pamiętać, że ćwiczenia wykonujemy dostosowując poziom do swoich umiejętności – nie przeciążajmy się! Aktywność fizyczna jest zbawieniem dla wielu części naszego organizmu, ale powrót do formy po kontuzji jest bardzo długi.
Pozostaje tylko napełnić wodą butelkę, założyć wygodne buty i ruszyć na najbliższą siłownię pod chmurką. Nie zapomnij o strechingu po treningu. Wrócimy do domu zmęczeni, ale nasz organizm z pewnością będzie ogromnie szczęśliwy i wdzięczny!

Możesz również polubić…