czop woskowinowy
Zdrowie

Czop woskowinowy – jak skutecznie go usunąć?

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć czop woskowinowy z ucha. To właśnie on może wywoływać niedosłuch oraz szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Bardzo często tworzy się on u tych, którzy do oczyszczania przewodu słuchowego wykorzystują patyczki higieniczne. Należy pamiętać, że za ich pomocą można usuwać brud jedynie z ucha zewnętrznego. Nadmierna ilość wydzieliny może pojawić się także na skutek wilgoci. Przyczyn omawianego zjawiska jest wiele, a więc konieczne jest indywidualne podejście. Poniższe wskazówki z pewnością będą stanowić spore wsparcie.

czop woskowinowy

Czym jest czop woskowinowy?

Na samym początku należy zaznaczyć, że woskowina to przydatna wydzielina, która wspomaga usuwanie z przewodu słuchowego bakterii, pyłów, a także innych zanieczyszczeń. Oczywiście jej nadmiar może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Tworzące się grudki zamieniają się w czop, czyli „korek”, przez który mamy wrażenie zatkanego ucha. Bardzo ważne jest to, aby systematycznie stosować specjalistyczne preparaty, które wspomagają utrzymanie pożądanego poziomu higieny. Trzeba podkreślić, że są one dostępne bez recepty w każdej aptece. Dodatkowym atutem jest niska cena – jedno opakowanie kosztuje kilkanaście złotych, a wystarczy na długi czas.

otologia

Pojawienie się czopu woskowinowego nie jest równoznaczne z koniecznością wizyty u laryngologa. Pierwszym krokiem jest podjęcie samodzielnej próby odetkania ucha. Musimy jednak mieć pewność, że to właśnie zalegająca woskowina jest źródłem problemu. Bywa tak, że niedosłuch spowodowany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Może być on następstwem przeziębienia i kataru. Ponadto, w warunkach domowych nie należy stosować metod inwazyjnych, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia delikatnej błony bębenkowej.

Jak rozpoznać czop woskowinowy?

Czop woskowinowy zwiększa swoją objętość na skutek działania wilgoci. Właśnie dlatego efekt zatkanego ucha może pojawić się bezpośrednio po kąpieli lub wizycie na basenie, jednak nie jest to regułą. Nie wystarczy systematyczne czyszczenie uszu, aby ochronić się przed opisywaną dolegliwością. U wielu osób budowa anatomiczna przewodu słuchowego sprzyja zaleganiu grudek z woskowiny. Można również zauważyć, że o tych, którzy borykają się z przetłuszczającą cerą lub skórą głowy nierzadko dochodzi do nadmiernej produkcji woskowiny.

Zobacz jak sobie radzić z czopem woskowinowym u dziecka https://www.cmpromed4kids.pl/jak-usunac-czop-woskowinowy-u-dziecka/

Osoby z aparatem słuchowym także są bardziej narażone na powstanie czopu z woskowiny. Jego rozpoznanie jest relatywnie łatwe. Oprócz niedosłuchu pojawia się poczucie „pełnego” przewodu słuchowego. Mogą wystąpić szumy, a nawet dolegliwości bólowe.

zatkane ucho

Jak samodzielnie usunąć czop woskowinowy?

Samodzielne usunięcie czopu z woskowiny jest możliwe, jednak nie w każdym przypadku udaje się osiągnąć oczekiwane rezultaty. Z pewnością lepiej jest zrezygnować z płukania uszu w warunkach domowych, gdyż nieprawidłowo wykonany zabieg może skutkować np. rozwojem stanu zapalnego.

Najprostszym sposobem jest zakup preparatu do czyszczenia uszu. Większość tego typu produktów bazuje na olejkach, które rozpuszczają zalegającą wydzielinę. Oczywiście rezultatów nie należy spodziewać się od razu. Bywa tak, że dopiero po kilku dniach dochodzi do „odetkania” ucha. Środek należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na ulotce.

Jak przebiega wizyta u laryngologa?

Decydując się na wizytę u laryngologa można liczyć na natychmiastowy efekt. W zdecydowanej większości przypadków wykonywany jest zabieg irygacji, czyli płukania uszu wodą pod odpowiednim ciśnieniem. Bywa jednak tak, że konieczne jest mechaniczne usunięcie woskowiny. Lekarz stosuje w tym celu specjalistyczne przyrządy laryngologiczne.

Możesz również polubić…