Uncategorized

Historia bielizny

bieliznaSłowo bielizna pochodzi od nazwy ubrania które nosiło się pod odzieżą wierzchnią, bezpośrednio na skórze. Noszona była zawsze pod spodem nigdy nie prezentowało się jej jako jedynej okrywającej ciało. Odzież ta wykonana była zazwyczaj z delikatnego płótna bawełnianego lub grubszej flaneli. Nazwa bielizna pojawiła się dlatego że materiał z którego wykonywana była ta garderoba był koloru zazwyczaj białego.
Obecnie wykonywana jest z barwnych tkanin, w każdym sezonie modne są inne barwy i odcienie. Kiedyś mężczyźni nosili koszule i kalesony, dzisiaj slipy lub bokserki, kobiety zaś halki i majtki ale też gorsety, krynoliny obecnie są to biustonosze, figi ,stringi. Nazwy poszczególnych części bielizny zmieniały się w zależności od epoki i czasów w jakich się ich używało jednak ich funkcje są podobne do dzisiaj. Ubranie to zapewnia:

  • komfort,
  • wygodę oraz
  • higienę.

Ważną rolę odgrywa w zależności od pory roku. Zimą niejedna wrażliwa na zimno osoba jest zadowolona że ubrała przed wyjściem z domu ciepłą termoaktywną bieliznę. Pełni też funkcję manifestowania własnej skromności a czasem też erotyzmu. Niezmiernie ważny po za materiałem jest także kolor bielizny, który w zależności od naszego charakteru, może podkreślać nasz stan emocjonalny, lub nastawienie do życia. Dal mnie bielizna jest sposobem na poprawienie sobie humoru. Nie ma nic przyjemniejszego jak zakup pięknej, nowej bielizny. Przyjemność jej rozpakowywania, przymierzania – bezcenne. Może odbiegłam troszkę od tematu historii bielizny, ale wiele miłośniczek pięknej garderoby podzieli z pewnością mój entuzjazm.

Możesz również polubić…