Interesujesz się modą, urodą, szeroko pojętą stylizacją i zarazem kulturą, filmem i teatrem? W takim razie, kostiumograf to wprost idealny zawód dla ciebie! Czym zajmuje się współcześnie kostiumografia? Jak zostać kostiumografem? Jakie studia artystyczne wybrać? Czy nauka kostiumografii w MSKPU to odpowiedni kierunek? Dla kogo jest to odpowiedni zawód?
Czym jest kostiumografia
Mówiąc ogólnie, dziedzina ta polega na wymyślaniu, opracowywaniu i udoskonalaniu filmowych i teatralnych kostiumów. I nie chodzi tu tylko o same stroje aktorów, lecz o całą wizualną kreację każdej postaci: jej ubrania, fryzurę, makijaż, charakteryzację.
Stworzenie określonego, odpowiedniego wyglądu każdej postaci w sztuce, lub w filmie ma ogromne znaczenie dla wiarygodności tejże postaci. Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że kostiumograf ma niebagatelny udział w tworzeniu dzieła filmowego, lub teatralnego. Duże znaczenie ma przygotowanie do zawodu kostiumografa. Warto wybrać naukę w jednej ze szkół artystycznych, które edukują w tym kierunku. Interesującą ofertę posiada MSKPU czyli Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Stawia ona na przygotowanie teoretyczne i praktyczne swoich studentów do zawodu kostiumografa. MSKPU posiada bardzo dobre opinie absolwentów i wykwalifikowaną kadrę wykładowców o międzynarodowym doświadczeniu.
Na czym polega praca kostiumografa
Niewtajemniczonym wydawać by się mogło, że dobranie stroju i fryzury dla konkretnej postaci nie jest wielką sztuką. Jednak nic bardziej mylnego! Opracowując wizualizację konkretnego filmowego, lub teatralnego bohatera, lub bohaterki, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Podstawowe z nich to: czas i miejsce w jakich osadzona jest akcja, status społeczny, status majątkowy, płeć, wiek, styl życia i gust danej postaci. Ale to jeszcze nie wszystko! Liczą się także okoliczności, w jakich dzieje się każda kolejna scena (może to być raz wykwintne przyjęcie a innym znów razem konna przejażdżka).
Oprócz tego, stylizacja postaci musi współgrać z ogólną, szeroko pojętą wizją reżysera: musi wpisywać się w określoną przez niego estetykę. Ale to nadal jeszcze nie wszystko! Przecież strój postaci (a także jej fryzura oraz makijaż) daje niemalże nieograniczone możliwości podkreślenia cech jej charakteru, temperamentu, cech szczególnych. Dla zobrazowania tego stwierdzenia, posłużmy się najbardziej oczywistymi przykładami. Weźmy na warsztat strój kobiecy: chyba każdy przyzna, jak łatwo jest osiągnąć wrażenie skromności postaci kobiecej, ubierając ją w prosto skrojone, nie odsłaniające ciała ubrania w stonowanych, spokojnych barwach. I odwrotnie: krzykliwe kolory, błyszczące materiały i duże dekolty tworzą obraz kobiety drapieżnej i prowokującej. Czasem taki pozornie błahy drobiazg, jak czerwona szminka na wargach kobiety, lub wąsy u mężczyzny całkowicie zmieniają odbiór człowieka.
Ubrania i dodatki w kreowaniu postaci
W świecie sztuki ubrania nie są tylko okryciami ciała, są także składnikiem kreacji aktorskiej. Dlatego, aby być dobrym kostiumografem, potrzeba dużo więcej, niż tylko znajomość mody i świetne wyczucie stylu. Jednak trzeba przyznać, że miłość do ubrań, dodatków i kolorowych kosmetyków jest dużym atutem dla osoby, która chciałaby wykonywać ten zawód. Talent stylizatorski to skarb nie do przecenienia! Objawia się on na poziomie podstawowym w umiejętności dobrania stroju do figury i typu urody. Wyższym poziomem, niż sama tylko umiejętność ubrania każdego w optymalnie korzystny dla jego wyglądu sposób, jest swobodne bawienie się modą, tak by przekazywać strojem różne komunikaty.
Chyba każdy, kto kocha modę wie, że ubiór może pełnić rozmaite funkcje: może oznajmiać, że wykonuje się jakiś zawód (wszystkie stroje służbowe), może być manifestacją poglądów, może prowokować, zachwycać, ale może też być „zasłoną” za którą skrywa się swoją nieśmiałość lub stres. Dlatego właśnie, że strój w jakiś sposób zawsze nas określa, odpowiednio skomponowana charakteryzacja i kostium są tak ważne dla aktorów. Pomagają im one wejść w rolę, czyli wczuć się w graną przez nich postać.
Przygotowanie do zawodu kostiumografa w MSKPU
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że kostiumografia jest dziedziną wymagającą dużej wiedzy z wielu dziedzin: mody, stylistyki, psychologii, filmoznawstwa i innych. Naprawdę, sam tylko talent nie wystarczy, aby wykonywać ten zawód, potrzebne jest także solidne przygotowanie merytoryczne i praktyczne- a więc zdobycie odpowiedniej wiedzy i nauczenie się stosowania jej w pracy. Dlatego, każdy kto chciałby zajmować się kostiumografią powinien skończyć studia kierunkowe. Dlaczego MSKPU to odpowiednia szkoła do zdobycia zawodu kostiumografa? Między innymi dlatego, że uczą w niej wykładowcy z rozległą wiedzą teoretyczną i praktyczną, są to nauczyciele z różnych krajów. Ich opinie i poglądy oraz punkt widzenia są dla studentów MSKPU istną skarbnicą wiedzy i drogowskazem do zdobycia wymarzonego zawodu.
Gdzie znaleźć pracę w zawodzie?
Po ukończeniu takich studiów można pracować nie tylko w teatrze i przy produkcjach filmowych. Można też:
- stylizować aktorów serialowych, występujących w reklamach,
- przygotowywać stroje na koncerty dla muzyków,
- albo zatrudnić się jako doradca stylu.
Może są to zajęcia mniej prestiżowe niż praca w teatrze i filmie, ale za to dobrze płatne. Możliwości jest naprawdę wiele, bo żyjemy w czasach, kiedy każdy chce prezentować się przed światem ze swojej najlepszej strony… Czyż każdy z nas nie jest trochę aktorem, grającym główną rolę w sztuce swojego życia?
Kostiumograf a kostiumolog – różnice i podobieństwa
Na koniec warto wyjaśnić pewną różnicę, która dla wielu ludzi nie jest wcale jasna: kostiumolog a kostiumograf- to NIE jest to samo! Kostiumolog zajmuje się historią ubiorów a nie ich kreowaniem. Oczywiście, wiedza o historii ubrań, o tym co nosiło się w danej epoce historycznej, pod wybraną szerokością geograficzną, będzie bardzo przydatna dla osoby zajmującej się wymyślaniem kostiumów filmowych i teatralnych, jednak są to dwie odrębne dziedziny nauki. Z drugiej strony, te dwa zawody są tak często mylone, że należy mieć świadomość, iż wielu ludzi mówiąc: „kostiumolog” może mieć w rzeczywistości na myśli kostiumografa…