Moda na gotowanie i pieczenie trwa w najlepsze! Sztukę kulinarną może uprawiać niemalże każdy! Obecny rynek oferuje mnóstwo narzędzi to prostego i szybkiego gotowania i pieczenia, dzięki czemu nie musimy spędzać długich godzin w kuchni, a w zamian tego – możemy delektować się cudownym wypiekiem.
Szarlotka a jabłecznik
Popularnym, a zarazem niesamowicie pysznym są ciasta z naszych smacznych i polskich jabłek. Wypieki te są naprawdę szybkie w przygotowaniu i nie wymagają dużych umiejętności kulinarnych. Dobrze znanym nam ciastem jest szarlotka i jabłecznik. Często nazwy te używane są na zmianę. Czy słusznie? Czy jabłecznik a szarlotka to to samo?
Duża część osób żyje w przekonaniu, że szarlotka i jabłecznik są tym samym wypiekiem. Niemniej jednak ciasta te różnią się od siebie.
Szarlotka czy jabłecznik? Do dzisiaj w codziennym życiu nazwy używane wciąż jako synonimy. Oczywiście, niesłusznie. Szarlotka i jabłecznik nie są tożsamym ciastem i nigdy nie były. Co ciekawe, pierwszym twórcą szarlotki był francuski kucharz Antoune Careme, gotujący w XIX wieku m.in. dla cara Aleksandra. Stąd też nazwa szarlotki miała pochodzić od imienia carycy Charlotty.
Najważniejszą różnicą między tymi wypiekami jest ciasto. Jest to bardzo znacząca różnica, ponieważ dzięki cieście jesteśmy w stanie odróżnić wypiek.
Co najważniejsze – szarlotka bowiem to rodzaj ciasta. Ciasto musi być kruche, ewentualnie półkruche. Ważne, aby szarlotka była wykonana tylko z tych dwóch ciast – inaczej może być już postrzegana jako jabłecznik. Co ciekawe, w szarlotce nie muszą królować jabłka. Nasze mamy i babcie często szarlotkę robiły z wiśniami, śliwkami czy truskawkami i smakowało to równie obłędnie. Szarlotka jeszcze lepiej smakuje, gdy z ciasta zrobimy chrupiący wierzch. Chrupiąca kratka nie tylko doda wypiekowi walorów dekoracyjnych, ale również sprawi, że ciasto będzie jeszcze pyszniejsze!
Jabłecznik z kolei w swoim składzie ma jabłka – już sama nazwa wskazuje na ten rodzaj owoców. Żadne inne owoce nie wchodzą w grę. Natomiast niekoniecznie musi kruche ciasto. Jabłecznik może zostać przyrządzony również na cieście drożdżowym, biszkoptowym lub francuskim. Coraz częściej jabłecznik spotykamy też w połączeniu z bezą.
Należy jednak jeszcze wspomnieć o jednej znaczącej różnicy – o sposobie podania. Szarlotka podawana jest wyłącznie w wersji na zimno. Jabłka wykorzystywane w szarlotce są duszone i ułożone na warstwie ciasta. Jabłecznik natomiast podawany jest w wersji na ciepło i na zimno. Jabłecznik podany na ciepło z lodami i bitą śmietaną zadowoli niejednego smakosza! Z pewnością jeśli spróbujemy tego ciasta, będziemy mieć ochotę na więcej! Ważne podkreślenia również jest to, że jabłka w jabłeczniku dodawane są surowe.
Ponadto, jabłecznik posiada długoletnią historię. Królował na stołach naszych babć i matek niejednokrotnie. Ten popularny placek tak świetnie smakuje dzięki wilgotności, która z kolei jest wynikiem użycia surowych jabłek, puszczających pyszny sok. Dużą popularnością w naszych domach cieszy się to ciasto w wersji z budyniem i z kruszonką – jest naprawdę obłędne. Zadowolenie małych i większych smakoszy jest gwarantowane!
Zatem jeśli naszym zmartwieniem w restauracji jest pytanie – szarlotka czy jabłecznik? To bez obaw. Nieważne, które ciasto wybierzemy – oba smakują obłędnie i z pewnością smakiem zadowolą każdego smakosza!
Polskie jabłka
Polska obfita jest w cudowne regionalne produkty. Do takich produktów należą nasze polskie i pachnące jabłka. Polskie jabłka są niebywale smaczne, i dzięki temu możemy przyrządzić naprawdę pyszne wypieki! Jabłka, bez wątpienia są najlepszym dodatkiem do ciast.
To właśnie dzięki naszym regionalnym produktom zarówno jabłecznik, jak i szarlotka są pyszną rozkoszą dla naszego podniebienia.