choroba zwyrodnieniowa stawów
Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa – podstawowe informacje

Choroba zwyrodnieniowa to specyficzne schorzenie, dotykające najczęściej stawów. Może ono mieć dwojaki charakter. Odmiana pierwotna, jest spowodowana przede wszystkimi zaburzeniami genetycznymi. Z kolei za powstanie odmiany wtórnej, odpowiedzialny jest nieodpowiedni styl życia, bądź też nadmierne obciążenie poszczególnych stawów.

Zwyrodnienie stawów, czyli…

Zmiany zwyrodnieniowe, niezależnie od przyczyny (wtórne, lub pierwotne) są związane z nadmiernym zużyciem się stawów i chrząstki stawowej. Duży wpływ na ich pojawianie się mają również zmiany w obrębie kości. mające charakter dodatkowych narośli kostne w obrębie stawu. Niestety, niezależnie od diagnozy, choroba ta ma charakter nieuleczalny. Tym samym, nawet skuteczne leczenie powstałych w jej wyniku objawów, nigdy nie przyniesie odpowiedniego skutku. Często zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny, który i tak nie przyniesie pełnych efektów.

Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową?

W Polsce zapalenie stawów leczy się jedynie objawowo. Oznacza to, że lekarze ograniczają się wyłącznie do użycia leków przeciwbólowych i niesterydowych substancji przeciwzapalnych. Wpływ choroby zwyrodnieniowej na organizm człowieka można zminimalizować również poprzez suplementy diety.

W niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) w leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się złożone środki przeciwzapalne, takich jak hydroxychlorochinę (Plaquenil, Quensyl) jak i sulfasalazynę. Co ciekawe, badania wykazały, że takie metody przynoszą określone efekty, zależne od tego, gdzie dany staw jest zlokalizowany.

Rokowania u pacjentów

Rokowania dotyczące pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową są różne i zwykle zależą od obciążenia wybranych stawów, jak i od skuteczności stosowania konkretnej terapii. Efekty leczenia są też uzależnione od tego, czy pacjent stosuje się do określonych zaleceń lekarskich, obejmujących zwłaszcza odpowiednią rehabilitację.

Podsumowując, leczenie zmian zwyrodnieniowych może i nie jest możliwe, ale za to umożliwia choremu w miarę sprawne poruszanie się i chociażby częściową aktywność fizyczną. Skonsultuj problemy ze stawami u Ortopedy w Centrum Medycznym Promed w Krakowie.

Możesz również polubić…