zatkane ucho
Zdrowie

Jakie są przyczyny zatkanego ucha?

Z problemem zatkanych uszu boryka się wiele osób. Zwykle jest to tylko przejściowy stan, który ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak tego typu dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas i dodatkowo występuje pogorszenie słuchu, należy jak najszybciej odwiedzić specjalistę. Czasami wystarczy usunąć nadmiar woskowiny z przewodu słuchowego, ale do zatkania ucha może dojść także ze znacznie poważniejszego powodu. Im dłużej zwlekamy z problemem, tym nasz stan może się bardziej pogorszyć i mogą pojawić się komplikacje. Jakie są przyczyny zatkanego ucha i jak uporać się z tego typu dolegliwością? 

Pogorszenie słuchu i zatkane ucho – jakie są tego przyczyny?

https://youtu.be/x-GOCzCFCFI

W życiu każdego z nas od czasu do czasu pojawia się problem zatkanego ucha czy też wystąpienia uczucia gorszego słyszenia. Chociaż dolegliwości te z każdym razem stanowią powód do niepokoju, to zwykle nie stanowią one poważnego zagrożenia i znikają samoczynnie. Z problemem zatkanych uszu często mamy do czynienia podczas przeziębienia, kiedy to towarzyszy nam silny katar. Innym powodem zatkania uszu może być obrzęk śluzówki nosa, który obejmuje także przewody słuchowe. Jeśli dotrze do trąbki Eustachiusza i zacznie gromadzić się w uchu wydzielina, zaczyna doskwierać nam uczucie zatkania. Za uczucie zatkanego ucha może odpowiadać zapalenie ucha w wyniku wystąpienia powikłań infekcji górnych dróg oddechowych. Zapchane ucho może wskazywać na poważną infekcję w postaci zapalenia trąbki słuchowej. Objawy takie jak zatkane ucho, szumy uszne i ból głowy mogą towarzyszyć osobie odbywającej lot samolotem na skutek nagłych wahań ciśnienia w uszach.

Bardzo częstą przyczyną zatkanego ucha jest nadmiar woskowiny. Bardzo ważne jest jednak to, aby dłubać w uchu patyczkiem w celu samodzielnego pozbycia się jej. Z problemem tym powinniśmy zgłosić się do laryngologa. W przeciwnym razie może sobie poważnie zaszkodzić i pogorszyć swój stan. Nadmiar woskowiny tworzy coś w rodzaju czopu, który przyczynia się do osłabienia słuchu i w niektórych przypadkach może stać się powodem głuchoty.

Zatkane ucho – gdzie szukać pomocy i jak wygląda leczenie?

W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów ze słuchem należy udać się niezwłocznie do specjalisty. Profesjonalną pomoc można uzyskać w renomowanej klinice CM PROMED która jest właścicielem serwisu Stopchrapaniu.pl, w której opiekę nad pacjentami sprawuje doświadczony i wykwalifikowany zespół fachowców, posługujący się nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi. Jeśli powodem zatkanego ucha jest nadmiar woskowiny, najprostszym sposobem jest wykonanie pukania ucha ciepłą wodą. Lekarz może zalecić także stosowanie środków rozmiękczających woskowinę w postaci sprayu/kropli/płyny/aerozolu do ucha.

Możesz również polubić…