Odpowiednie szycie na maszynie wymaga bardzo dużo zarówno cierpliwości jak i motywacji. Natomiast pierwsze wykonanie torby lub bluzki spowoduje ogromną satysfakcję. Jeżeli ktokolwiek myśli o szyciu na maszynie, to w pierwszej kolejności powinien nabyć odpowiednią maszynę do szycia. Ponieważ to właśnie na niej będą wykonywane najpiękniejsze dzieła.
Odpowiednia maszyna do szycia
Należy bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi, tak by wykonywana praca na maszynie do szycia była przyjemna oraz łatwa. Przed przystąpieniem do szycia warto by było wcześniej udać się na kurs szycia na maszynie. Można również nie wychodząc z domu skorzystać kursów online. Cały kurs krawiecki, który pomoże rozwinąć umiejętności krawiecki jest dostępny na wyciągniecie ręki. Nauka szycia na maszynie wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia w dążeniu do celu.
Podstawy szycia na maszynie
Warto poznać podstawy szycia na maszynie, by mieć na początek jakiekolwiek pojęcie o tym. W pierwszej kolejności należy przygotować kartkę papieru, na której naniesiemy szkic stroju. Dlatego warto w tym miejscu porządnie się zastanowić co chcemy uszyć. Jeżeli posiadamy w głowie projekt, musimy go najpierw przenieść na kartkę. Pierwsze samodzielne ćwiczenia należałoby wykonać na starym prześcieradle lub zasłonie. Do uszycia ubrań i dodatków warto by było wybrać sztywne oraz stabilne tkaniny, które nie rozciągną się ani w szerz ani wzdłuż. Zobacz także jak zacząć projektować ubrania.
Niezbędnik krawiecki
Warto również na początek zaopatrzyć się w niezbędnik krawiecki. Bardzo przydatny zestaw, który obejmuje niezbędne akcesoria krawieckie oraz tkaniny. Taki niezbędnik jest przydatny zarówno dla osób, którzy marzą o ręcznym szyciu dodatków jak i dla osób których interesuje nauka szycia na maszynie.
Organizacja pracy
Będąc wyposażonym w niezbędnik krawiecki nauka szycia na maszynie stanie się o wiele łatwiejsza, a to już połowa sukcesu. W pracowni krawieckiej warto mieć również podkładki pod maszynę, a także drobne oświetlenie. Do przechowania niewielkich narzędzi przydatny może okazać się kuferek lub organizer.
Zobacz także Jak zostać kostiumografem.
Materiały
Podczas wyboru odpowiedniego materiału należy wybierać tkaniny elastyczne oraz grube, które nie będą nam się ślizgać podczas szycia. Idealna nadaje się bawełna, która jest odpowiednia dla początkujących osób. Bardzo wysokiej jakości tkaniny oraz dzianiny, na których można wydrukować dowolny nadruk można znaleźć w praktycznie każdym sklepie z tkaninami. Zarówno druk na dzianinach jak i na tkaninach daje nam ogromne kreatywne możliwości.
Podstawowe rodzaje ściegów
Bardzo łatwym ścięgnem idealnie nadającym się dla początkujących osób jest szew prosty. Jak nazwa sama wskazuje biegnie on po linii prostej. Dzięki niemu można zszyć fragmenty materiałów, poprzyszywać suwaki oraz wykończyć brzegi. Bardzo podobnie wygląda szef wsteczny. Jest on wykonywany przez maszynę w kierunku przeciwnym niż prosty ścieg. Wykorzystuję się go do ryglowania, a więc do wzmacniania ściegu zarówno na jego początku jak i na końcu. Po opanowaniu tych dwóch ściegów można w następnej kolejności nauczyć się szwu dekoracyjnego. Jest on inaczej nazywany zygzakowy, ponieważ jest on najczęściej wybierany do wykończenia tkanin czy też zszywania fragmentów materiału. Zobacz także czym jest moda zrównoważona.
Wykroje – czym są i do czego służą
Po opanowaniu podstaw szycia na maszynie można zacząć używać wykrojników. Są to wycięte z materiału wzorniki, a następnie przyszyte według instrukcji. Wykroje są tak przygotowane, ze wystarczy przerysować linię na kalkę lub też inny arkusz przezroczystego papieru. Podczas odwzorowywania należy pamiętać, że każdy najdrobniejszy szczegół jest bardzo ważny, a jego ogólne znaczenie można znaleźć w instrukcji wykroju.