zapalenie ucha środkowego
Zdrowie

Zapalenie ucha środkowego – co warto wiedzieć?

Ból ucha to stosunkowo częsta przypadłość, która jednak w przeważającej większości szybko i samoistnie mija. Problem jednak robi się w sytuacji, gdy ból stopniowo narasta i staje się coraz bardziej kłopotliwy podczas codziennych czynności. Warto wtedy upewnić się u specjalisty, czy nie cierpi się na zapalenie ucha śrdokowego. Co warto wiedzieć o tej przypadłości? Jakie są przyczyny jej powstawania, a co najważniejsze, jak się leczy zapalenie ucha środkowego?

Z czego składa się narząd słuchu?

Żeby móc zrozumieć, jakie są mechanizmy zachodzące w przypadku wystąpienia zapalenia ucha środkowego, trzeba się najpierw dowiedzieć nieco podstaw o budowie tego narządu. Z czego zatem zbudowany jest narząd słuchu?
Narząd słuchu to tak naprawdę trzy niezwykle ważne układy, czyli ucho zewnętrzne, wewnętrzne oraz środkowe. W przypadku pierwszego elementu mowa jest o małżowinie usznej oraz zewnętrznej części kanału słuchowego. Ucho wewnętrzne to najważniejszy element tego organu, który składa się z błędnika zbudowanego ze ślimaka, wewnętrznego przewodu słuchowego i kanałów półkolistych. Wspomnieć jeszcze trzeba o uchu środkowym składającym się z jamy bębenkowej, trąbki słuchowej oraz oczywiście błony bębenkowej.

Rodzaje zapalenia ucha środkowego

Ze względu na charakterystyczną budowę dziecięcej trąbki słuchowej wchodzącej w skład ucha środkowego, która jest znacznie krótsza i szersza, a także położona nieco bardziej poziomo, zdecydowana większość wszystkich diagnozowanych stanów zapalnych dotyczy dzieci. Jak szacują badania, aż 90% osób cierpiących na tę chorobę to dzieci do 3 roku życia.
Jeśli chce się odpowiednio skutecznie zdiagnozować, a co najważniejsze przeprowadzić proces leczenia tej przypadłości, trzeba wiedzieć, że można ją podzielić na trzy różne rodzaje. Przede wszystkim warto tu wymienić ostre zapalenie, które charakteryzuje się występowaniem równolegle z infekcją górnych dróg oddechowych. Drugim często spotykanym rodzajem jest wysiękowe zapalenie, którego cechą charakterystyczną jest zaleganie w jamie bębenkowej płynu. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o zapaleniu przewlekłym, przy którym pojawić się może ropa, a także surowica. Często wiąże się z ubytkami w błonie bębenkowej.

Jakie są przyczyny pojawiania się zapalenia ucha środkowego?

Skoro już wiadomo, jakie są rodzaje tej choroby, warto się teraz dowiedzieć, z jakiego powodu może się ona pojawić. Jakie są źródła tego rodzaju zapalenia?
W zdecydowanej większości odpowiedzialne są za nie infekcje górnych dróg oddechowych, które z uwagi na położenie i kształt trąbki słuchowej zaczynają przedostawać się do niej, obejmując dany fragment narządu słuchu. Oprócz jednak tego do tej choroby przyczyniać się może także przerost migdałków, polipy, refluks żołądkowo-przełykowy, a także alergie.

Jakie są objawy zapalenia ucha środkowego u dzicka?

Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć, jeśli szuka się informacji na temat tej choroby, są dawane przez nią objawy. W końcu to od tego, jak precyzyjnie da się zidentyfikować problem, zależy w głównej mierze to, jak szybko zastosowane zostanie odpowiednie leczenie.
Zdecydowanie najczęściej zgłaszanym objawem zapalenia ucha środkowego jest silny, tętniący ból w uchu, któremu bardzo często towarzyszy wyraźne uczucie rozpierania od środka. Dodatkowo powszechnie w takiej sytuacji pojawia się pogorszenie jakości słuchu, wysoka gorączka, a także złe samopoczucie. Dość często ma miejsce także utrata apetytu, a nawet nudności i wymioty. W przypadku przewlekłego zapalenia może również dojść do wyciekania z ucha ropy.

Jak przebiega diagnostyka zapalenia ucha środkowego?

Zapalenie uszu to bardzo poważna przypadłość, która może zakończyć się nawet utratą słuchu. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie powinna przebiegać diagnostyka w tym zakresie. Od czego zatem należy zacząć? Oczywiście kluczowe jest tu szybkie zareagowanie na zgłaszane problemy ze słuchem. Zwlekanie z udaniem się do specjalisty pogarszać będzie stan pacjenta i zwiększać ryzyko ewentualnych powikłań.
Co natomiast będzie realizowane u lekarza? Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu i analizie zgłaszanych objawów lekarz zastosuje kilka badań w tym np. badanie ortoskopowe, a także badanie bakteriologiczne wydzieliny. Dodatkowo często w takiej sytuacji stosuje się audiogram, a także tomografię komputerową.

Jak przeprowadzone jest leczenie zapalenia ucha środkowego?

Jeśli przeprowadzane badania jasno wskażą, że ma się do czynienia z zapaleniem ucha środkowego, zastosowane zostanie odpowiednie leczenie. Na czym będzie ono jednak miało polegać?
W ciągu kilku pierwszych dni leczenia stosowane będą jedynie środki doustne w postaci leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Jeśli nie przyniosą one pożądanego rezultatu, wtedy zastosowane zostanie leczenie antybiotykami. Natychmiastowe podanie antybiotyków bez stosowania wcześniejszego leczenia zalecane jest w przypadku niemowląt, a także pacjentów zgłaszających problem w obu uszach. Dodatkowo zalecane jest to wtedy, gdy objawy są bardzo silne i towarzyszy im wysoka gorączka, a także wymioty.

Możesz również polubić…